Minecraft Launcher - nowa lokalizacja dystrybucji

· Przeczytasz w 2 min
Minecraft Launcher - nowa lokalizacja dystrybucji
Nowy Minecraft Launcher

W ostatnich dniach firma Microsoft postanowiła uwzględnić Minecraft: Java Edition oraz Minecraft: Windows 10 Edition (bedrock) w modelu subskrypcji, który jest znany pod nazwą Xbox Game Pass. Dzięki niemu miliony graczy otrzymują możliwość gry w ulubione gry zupełnie za darmo w ramach opłacanego comiesięcznego abonamentu, a sama biblioteka jest wzbogacona również o gry z EA Play.

W przypadku klasycznego launchera Minecraft postanowiono zmienić lokalizację jego dystrybucji. Praktycznie od początku istnienia gry był on osobną aplikacją, którą można było zainstalować za pomocą klasycznego pliku wykonywalnego, jednak w ostatnim czasie został on przeniesiony do Microsoft Store — co przełożyło się na lepszą integracje z usługami firmy Microsoft. Prawdopodobnie starsza wersja zostanie wkrótce wygaszona, co zmusi graczy do pobrania jej ze sklepu Microsoft.

Aktualizacja 04.11.2021
W przypadku niektórych osób nowy launcher Minecraft może powodować niebieski ekran śmierci (BSOD) z błędem SYSTEM SERVICE EXCEPTION wcifs.sys na systemie Windows 11. Problem jest znany społeczności reddita i prawdopodobnie zostanie wkrótce naprawiony przez Microsoft w kolejnej aktualizacji. Aktualnie zalecanym rozwiązaniem jest pozostawienie starszego launchera na komputerze do czasu naprawiania nowego.

Osoby używające starszej wersji podczas uruchomienia zostaną poinformowane poniższym komunikatem.

Informacja o możliwości aktualizacji launchera.

Aby zainstalować nowy launcher należy przejść do Sklepu Microsoft, który jest dostępny od systemu Windows 10, a następnie w polu wyszukiwania wpisać frazę "Minecraft Launcher".

Nowy launcher w sklepie Microsoft Store

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie nowego launchera. Sposób instalacji może się różnić w przypadku osób posiadających aplikację Xbox. W tym przypadku zamiast przycisku Zainstaluj zostaniemy przekierowani do aplikacji Xbox, która ostatecznie pozwoli na instalację gry.

Nowy launcher Minecraft w aplikacji Xbox

Ostatnim krokiem jest kliknięcie niebieskiego przycisku Zainstaluj. Po pobraniu launchera i uruchomieniu zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na konto Microsoft, na którym została zakupiona gra. I to w zasadzie wszystko.

Starszą wersję launchera można bezpiecznie odinstalować, ponieważ nie uszkodzi w żaden sposób aktualnych plików gry.

Co z Windows 7 i 8?

W przypadku tych systemów operacyjnych sprawa nieco się komplikuje, ponieważ nie posiadają one nowego Microsoft Store. Na ten moment na oficjalnej stronie minecraft.net można dalej pobierać klasyczny launcher, który działa na powyższych systemach i na przestrzeni czasu raczej nic w tej kwestii się nie zmieni.